Jak chránit vašeho psa před klíšťaty

Blog

Jak chránit vašeho psa před klíšťaty?

Jak chránit vašeho psa před klíšťaty

V předešlém článku jsme se lehce dotkli efektivních způsobů, jak se vyvarovat klíšťat. Také jsme si řekli, proč je třeba prevence. Jde vlastně nejen o zdraví vašeho parťáka, ale hlavně o to vaše. Jaká jsou konkrétní rizika spojená s infikovaným klíštětem v tomto článku otevírat nebudeme. Více se dozvíte v tomto textu. Tento článek se totiž věnuje výhradně způsobům prevence. Všechno ale samozřejmě souvisí se vším.

Sezóna klíšťat

Ze začátku je třeba vědět, kdy je aktuální tento malý velký problém řešit a kdy vypukne sezóna. V roce 2018 přišlo teplé počasí netradičně brzo a relativně vysoké teploty způsobily, že sezóna klíšťat započala již na začátku dubna.

Obecně je žádoucí udělat preventivní opatření již v březnu, kdy flóra vykazuje první známky života. Vyplatí se začít přemýšlet nad ochrannými prostředky, jako jsou antiparazitní tablety, či spot-on kapky.

Dobrým pomocníkem může být informační portál českého hydrometeorologického ústavu, kde naleznete po celou sezónu předpovědi výskytu klíšťat.

Kde se klíšťatům nejlépe daří?

Klíšťata se nejčastěji drží a rozmnožují v místech, kde je více zeleně a do toho počítáme i trávu. Vlastníte-li zahradu, bude pro vás nejlepší myslet na to, aby tato zeleň byla upravována, tedy zastřihávána v dostatečně krátkých intervalech. Klíšťata ale nejčastěji číhají ve vysoké trávě a na níže položených listech stromů. Počítejte tedy s tím, že hned po vysoké trávě, nebezpečí klíšťat hrozí i v listnatých, či smíšených lesech.

Žádnou výjimkou není nález klíštěte po navštívení městských parků, zejména tam, kde jsou různé křoviny a obdobné porosty. Čím kratší dobu necháte vaši šelmu pobíhat v těchto místech, tím je menší šance, že cestou klíště nabere.

Ochranné prostředky (antiparazitika)

 1. Tablety
  V posledních letech začínají být velmi populární tablety, které dle zkušeností chovatelů, jejichž zpovědi najdete na celém českém internetu působí snad ze všech přípravků nejlépe.
  Tyto tablety jsou však na předpis, proto je třeba si zajít za vaším veterinářem pro recept. Ten usoudí, zda jsou pro vašeho psa vhodným řešením. Velkou výhodou tablet je ten fakt, že antiparazitikum není vůbec v psí srsti, tudíž není ničím cítit.  Tablety jsou narozdíl od přípravků aplikovaných na kůži dobrým řešením mimo jiné pro citlivější psy nebo psy s alergií či dermatologickými problémy. Všeobecně citlivější jsou také plemena bílé barvy, u nichž se často objevují reakce, když se jim něco aplikuje na kůži. Pokud se svým miláčkem spíte v posteli nebo máte malé děti, které na psa hodně sahají, bude pro vás tableta šikovným řešením, protože zkrátka nedochází ke kontaktu s účinnou látkou.
 2. Obojky
  Obojky jsou rychlejším řešením situace. Najdete je totiž v každých chovatelských potřebách. Přišly na trh dřívě než jiné modernější prostředky ochrany a mnoho chovatelů je na ně zvyklých. Chovatelé si obecně stěžují, že klíšťata ze svých pejsků odstraňují i když obojek nosí. I na internetu se vede hodně diskusí o jejich sporné účinnosti. Výhodou je zde rozhodně nižší cena (pokud jej pes neztratí a a nekupujete jej opakovaně).
 3. Spot-on
  Tento druh přípravku nanášíte vy či veterinář psovi přímo na kůži, a to mezi lopatky, kam si pes nedosáhne, aby přípravek slízal. Přípravek se taktéž prodává v chovatelských potřebách, některé z nich u zvěrolékaře. Důrazně však doporučujeme vše důkladně s vaším veterinářem konzultovat.
  Názor na spot-ony se velmi liší. Vládne však shoda mezi chovateli, že jsou efektivnější než výše zmíněné obojky.
 4. Šampóny a spreje či pudry
  Jedná se spíše o alternativu určenou pro momentální využití. V případech, kdy víte, že necháte psa běhat častěji v přírodě než normálně. Na mysli máme dovolené a delší výlety. Nevýhodou je ten fakt, že ze psa je přípravek výrazně cítit.

No a jaké máte zkušenosti s přípravky vy? Podělte se na naší facebookové stránce.