Chráníte psy i sebe před klíšťaty

Blog

Chráníte psy (i sebe) před klíšťaty?

Chráníte psy i sebe před klíšťaty

Hurá, začíná být zase teplo, a tak se procházky s našimi čtyřnohými parťáky prodlužují a prodlužují. Zvyšujeme tím však riziko toho, že si náš pejsek donese při jeho expedicích jarní voňavou trávou či lesem dárek v podobě klíštěte. Přesně v těchto místech začíná s přicházejícím jarem ožívat nejen flóra, ale i fauna, která je po zimě hladová.

Nemoci přenášené klíšťaty

Klíšťata se v posledních letech rapidně rozmnožují nejen v lesích, ale i v městských parcích. Je zde tedy poměrně velké riziko, že klíště, které si zrovna „vylosuje“ váš parťák, je infikované některou ze zákeřných infekcí, způsobujících nemoci jako jsou:

  1. Lymská borelióza
  2. Klíšťová encefalitida
  3. Babezióza
  4. Erlichióza
  5. Bartonelóza

Tyto nemoci jsou stejně nepříjemné jak zní, a mají společného jmenovatele. Je jím klíště. Klíšťata jsou častými přenašeči v české kotlině i ve zbytku Evropy. Některé z těchto nemocí vás ze svých spárů nepustí ani po několika měsících aktivního léčení. Jak byste čekali, je dobré tyto nemoci nepodceňovat a učinit i patřičná opatření.

Proč ale zmiňujeme vás, když by to měli být psi, koho si klíšťata vyhlédla jako oběť?

Odpověď je velmi jednoduchá: klíšťata ráda přelézají ze zvířat na lidi.

Pokud váš pes občas navštíví vaši postel, klíště na vás může přelézt. Nutně se nemusí uskutečnit scénář s postelí, stačí když klíště sleze kdekoliv ve vaší domácnosti. Klíště samozřejmě nemá potřebu měnit svého hostitele, pokud má jistý zdroj potravy, ale pokud je „napité“, odpadne, a časem opět hledá zdroj potravy, kterým se můžete stát právě vy. Stejně tak váš pes může přinést nepřisáté klíště z venku, a to si najde doma právě vás.

Je třeba nevynechat skutečnost, že infekce, které jsou ve článku zmíněny, neohrožují pouze lidi, ale i vaše psí parťáky.

Jak se klíšťatům a nemocem z nich vyhnout?

V kurzu je několik opatření, nebo jejich kombinací, jak rizika spojené s klíšťaty snížit. Jmenovitě mluvíme o:

  1. antiparazitních prostředcích, kterým se věnujeme zde. Vaši volbu vhodného přípravku ale nejprve konzultujte s vaším veterinářem.
  2. Pečlivém prohledávání srsti ihned po návratu z procházky,
  3. samotné délce procházky. Toto značně snižuje pravděpodobnost napadení klíštětem. Čím déle necháme pejska běhat v lese, či vysoké trávě, tím větší je zde šance, že si „dárek“ odnese domů.

Hodit se vám může například i tato informační stránka od Českého hydrometeorologického ústavu, kde v sezóně najdete předpovědi ohledně výskytu klíšťat.

Jednotlivým tématům se budeme detailněji věnovat (nebo se již věnujeme) na našem blogu. Pokud vás toto téma zajímá, podělte se s námi o vaše zkušenosti buď na naší facebookové stránce..

Jaru a venčení zdar!