Může se to stát každému páníčkovi. A to jak na výletě, tak při běžném hraní na zahradě. Stačí chvilka nepozornosti, špatný pohyb pejska, nevhodná situace a zranění je tu. Poradíme vám, jak vašemu parťákovi pomoct. Rychle a především správně.
Jak vybavit psí lékárničku
Pořádně vybavená lékárnička pro psa je základ. Na internetu najdete řadu hotových setů, my však doporučujeme sestavit si svou podle potřeb vašeho pejska. Abyste mohli svému chlupáčovi poskytnout okamžitou péči, je důležité mít po ruce několik věcí.
Základní výbavu tvoří:
- bavlněné obvazy a obinadla,
- náplasti,
- adhezivní obvaz, který přilne k ráně a zafixuje obinadlo nebo polštářek,
- trojcípý šátek,
- sterilní krycí polštářky,
- univerzální pinzeta (na klíšťata, případně na vyndání cizího tělesa z rány),
- speciální dezinfekce pro zvířata nebo dezinfekcí napuštěné polštářky,
- kvalitní nůžky s kulatou špičkou,
- peroxid vodíku (pro vyvolání zvracení v případě otravy),
- fyziologický roztok k výplachu ran, očí a uší,
- stříkačka,
- latexové rukavice.
Případně přibalte také:
- kontakt na (nejbližší) veterinární pohotovost (ve stresu se bude špatně googlit),
- jedlý detoxikační gel,
- teploměr,
- botičku,
- háčky na klíšťata.
Kromě výše uvedených nezbytností mějte v mobilu číslo svého veterináře. Rozhodně s sebou noste i čistou vodu. Obal lékárničky zvolte voděodolný, aby věci uvnitř zůstaly sterilní.
Situace č. 1: Pes má klíště
Úplně běžná situace, kterou ve většině případů vyřešíte během minuty.
Vezměte pinzetu, přiložte ji co nejblíže ke kůži psa a jemným rovným pohybem klíště vytáhněte. Pokud máte háček, vsuňte ho pod klíště a otáčejte. Po vyndání klíštěte ho zlikvidujte a vydezinfikujte místo přisátí, nástroj na vyndavání i své ruce. Zkontrolujte, zda je místo přisátí čisté a nezůstaly v něm kousky klíštěte.
Místo, kam se klíště přisálo, ještě několik dní kontrolujte. A během sezóny klíšťat myslete na prevenci v podobě antiparazitních tablet, obojků nebo kapek.
Situace č. 2: Pes bodnutý hmyzem
Pozor na žihadla! Zatímco komáří bodnutí nijak zvlášť ošetřovat nemusíte, žihadlo od včely nebo vosy menší „operaci” vyžaduje. Žihadlo opatrně vytáhněte z kůže a ošetřete zasažené místo. Skvěle vám poslouží ledový obklad a ocet. V případě zasažení hlavy nebo krku na nic nečekejte a jeďte na veterinu.
Situace č. 3: Pes s odřeninou
Pokud se pejsek jen lehce odřel, máte vyhráno a stačí ránu omýt vodou a vydezinfikovat. Hlubší odřeniny, při kterých došlo k sedření více vrstev kůže, potřebují okamžitý zásah veterináře. Odřenou kůži hlavně ničím nezakrývejte.
Situace č. 4: Pes s řeznou nebo tržnou ranou
Sem spadají rozříznuté tlapky po šlápnutí na ostrý předmět, zabodnutí klacíku, třísky nebo střepu do kůže nebo pokousání od jiného psa.
Nejdůležitější je zraněného pejska dostat do bezpečí a uvést ho do klidu. Pokud se bojíte, že by vás ve stresu mohl kousnout, použijte náhubek. Zklidnit byste se měli i vy, a to kvůli vašemu soustředění i pohodě pejska.
Lehčí rány
Lehčími ranami rozumíme menší povrchové zranění, které nekrvácí vůbec nebo krvácí minimálně.
Ostříhejte chlupy v okolí rány. Poté ránu omyjte vodou nebo fyziologickým roztokem. Vydezinfikujte, ideálně nepálivou tekutou dezinfekcí, aby pálení psa nestresovalo. Pokud je rána na končetině, zavažte ji, dokud nedojedete domů. Doma pak nechte ránu volně dýchat a hojit. V případě komplikací (rána se nehojí, pes nechce jíst a je unavený) okamžitě zajděte k veterináři.
Těžší rány a kousnutí
Jde o hluboké tržné rány, které více krvácí. Ty budou určitě vyžadovat zásah veterináře. Před transportem ale ze všeho nejdřív zastavte krvácení. Ideálně pomocí sterilní látky, obvazu nebo čtverce. Nikdy nepoužívejte vatu ani škrtidlo.
Držte ruku na ráně po celou dobu, případně požádejte o pomoc někoho dalšího. Pro větší klid můžete zavolat veterináři už po cestě a domluvit se s ním, jak můžete psovi ještě pomoct.
Situace č. 5: Pes se zlomeninou
Otevřenou zlomeninu opláchněte vodou nebo fyziologickým roztokem. Můžete ji překrýt vlhkým obvazem, aby se do rány nedostala infekce.
Uzavřenou zlomeninu končetiny můžete vyřešit fixací v podobě dlahy.
V obou případech je stěžejní dopravit pejska urychleně k veterináři. Někdy totiž může pes vlivem bolesti nebo stresu upadnout do šoku i bezvědomí a v takovém případě je urychlený zásah odborníka nutnost.